Home
Wystawy
sierpień 2014, Galeria WIEŻA na Zamku w Liwie

sierpień 2014, Galeria WIEŻA na Zamku w Liwie

Feeria ciepłych barw to charakterystyczna cecha malarstwa Joanny Tokarczyk, które będzie można oglądać od 2 sierpnia 2014r. na wystawie ZŁOTE CHWILE. Obrazy marzeń i zdarzeń w wieży Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie.

Joanna Tokarczyk oil paintings exhibition, WIEZA GalleryJak sugeruje tytuł ekspozycji, przedstawione na niej obrazy stanowią osobisty pamiętnik malarki zatrzymującej przy pomocy pędzla ulotne doznania i przeżycia, dzieląc się z nami swoją subiektywnie rozumianą wizją przemijania.
Oryginalna twórczość młodej artystki stanowi ciekawy i wyłamujący się z powszechnie przyjętej konwencji model artystyczny, zazwyczaj epatujący widza egzystencjalnym smutkiem i zagubieniem a nierzadko wręcz brzydotą lub niezrozumiałym ekscentryzmem. Na obrazach Joanny Tokarczyk nie znajdziemy szokujących treści podlanych egzystencjalnym pesymizmem, tak charakterystycznych dla większości współczesnych artystów, dlatego też śmiało można zaliczyć uprawiany przez nią rodzaj sztuki do działań niekomercyjnych i niszowych. Choć pełna radości, jest jednocześnie twórczością refleksyjną,  nieco tajemniczą i oniryczną,  opływającą barokowym przepychem złota i pławiącą się w różnorodnych odcieniach czerwieni. Jednakże przy zastosowanym bogactwie środków wyrazu artystka umiejętnie potrafi zachować równowagę i uniknąć przerostu formy nad treścią. Ciepłe barwy i łagodna, pozbawiona gwałtownych załamań i konturów kreska przywodzą na myśl słowa Emersona piszącego, iż „złote chwile w strumieniu życia przemykają mimo nas, a my widzimy tylko piasek”, lecz  młoda twórczyni potrafi dostrzec owe chwile i nadać im formy trwałe, zaś piasek zamienić w złoto.

Joanna Babiarz


Wernisaż wystawy malarstwa „ZŁOTE CHWILE. Obrazy marzeń i zdarzeń”
odbędzie się 2 sierpnia 2014r. o godz. 17.00
w wieży Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia

zapraszamy

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
ul. Stefana Batorego 2
07-100 Węgrów
www.liw-zamek.pl


Zamek w Liwie ma starą historię. W pocz. XV w. książę warszawski i czerski Janusz I Starszy rozpoczął budowę obronnego zamku na sztucznej wyspie nad rzeką Liwiec wyznaczającą ówczesną granicą Mazowsza i Litwy, Warownię rozbudowywał książę Bolesław IV księżna Anna Mazowiecka i królowa Bona Sforza, do której zamek należał w latach 1547-1556. Liw, niszczony przez Szwedów w latach 1656-57 i w 1703 r., stracił walory militarne i po zbudowaniu w ruinach barokowego dworu(1782) stał się siedzibą urzędów Ziemi Liwskiej. Dworek spłonął w połowie XIX w. W czasie II wojny światowej władze okupacyjne planowały rozbiórkę ruin dla potrzeb budowanego w pobliżu obozu śmierci w Treblince. Zamek ocalił polski archeolog Otto Warpechowski, który przekonał Niemców o krzyżackim rzekomo rodowodzie warowni i poprowadził jej odbudowę w latach 1942-44. Renowację zabytku ukończono w 1961 r. Od 1963 r. istnieje Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie posiadające bogate zbiory militariów, malarstwa i rzemiosła artystycznego.
Jak każde zamczysko Liw ma swojego ducha: kasztelanową Ludwikę oskarżoną niesłusznie o zdradę małżeńską i ściętą na dziedzińcu zamkowym. Winną jej śmierci była sroka, która skradła 3 pierścienie podarowane Ludwice przez męża. Widmo damy ubranej w złocistą suknię, od której nazywana jest Żółtą Damą, ukazuje się o północy na murach zamku.

***

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym FUNDACJI BIELECKI ART, która promuje projekty o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, społecznym oraz wspiera kreatywnych, pełnych pasji artystów na drodze ich twórczego rozwoju.

www.bieleckiart.pl